Hodit hostům míč nestačí
Možná jste se již setkali s názorem vašich kamarádů, když jste jim řekli o práci animátora. „Jo, to znám, to byli ti šaškové na dovolené loni v Egyptě. Stejně jenom hráli plážový volejbal nebo si s dětmi stavěli na pláži hrady z písku. Je to jako placená dovolená, že?” S podobnými názory se setkáváme i u nás v AnimationPoint docela často. Je to skutečně takto? Je animátorství vážně jenom hraní šipek, malování si s dětmi nebo tančení s hosty na hotelové diskotéce? Jaká je realita a je tato práce vůbec pro každého?
V první řade je určitě nutno vysvětlit, že animátora nemůže dělat každý. I tato práce má svá specifika, a kromě základních předpokladů jako dovršení 18 let, dostatečná jazyková vybavenost a minimální časová dostupnost cca 4 měsíce jsou tady i další, no neméně důležité požadavky. Animátorství je o práci s lidmi. Každý správný animátor by měl mít proto dostatečné komunikativní schopnosti. Animátor oslovuje zcela cizí lidi, tzn., ostych tady nemá své místo. V případě že nesnášíš sport, zábavu nebo děti, na práci animátora můžeš s velkou pravděpodobností zapomenout. Samozřejmě, když pracuješ s dětmi v miniklubu, neočekává se, že budeš vynikat v plážovém volejbale. Stejně tak sportovní animátor určitě nebude mít práci s dětmi úplně v malíčku, no minimálně by je měl dokázat rozesmát a na chvilku zabavit.
Stačí teda hodit hostům míč a říct "HRAJTE"?
To rozhodně ne! Ne pokud jdete pracovat pro nás a naše partnery. Znova musíme připomenout, že animátorství je o lidech a práci s nimi. Bez nich by práce animátora neměla smysl. Ale hosté nepotřebují animátora, který jim jen podá míč, to si ho mohli vypůjčit a hrát sami. Každý dobrý animátor nebo animátorka by měl mít na paměti, že chce hostům aktivně zorganizovat volný čas a zpříjemnit jim ho nejvíc jak to jde. Jako příklad si vezmeme velice oblíbenou aktivitu – plážový volejbal na hotelové pláži. Pojďme po pořádku, co dělat před, během a po aktivitě?
Před animační aktivitou
Takže rádi bychom pro hosty zorganizovali beachvolejbal. Budeme potřebovat míč, hřiště a samotné hosty resp. naše hráče. To, že míč musí být “funkční” a ne prasklý asi víme. Ale co s hřištěm? Ještě před samotnou hrou ho musíme zkontrolovat. Nemyslíme tím přesně na milimetr zkontrolovat lajny a výšku sítě. Samozřejmě, že když máme síť spuštěnou, musíme ji znova natáhnout. Pro potřeby této animační aktivity bychom spíše měli ověřit, jestli nejsou na hřišti předměty, které by mohli hostům přivodit zranění, jako jsou například kousky skla nebo ostré kameny. V případě, že je horko a písek pod nohama začíná pálit, polejeme hřiště vodou. Mnoho hotelů na to myslí a proto se v blízkosti beachvolejbalového hřiště nachází taky hadice… OK, máme míč a hřiště a teď ještě potřebujeme hráče. Jen malá část jich přijde bez pozvání animátora. Ve většině případů jenom ti, kteří hráli již předcházející den nebo si o animační aktivitě přečetli na nástěnce animačního týmu. Proto musí animátor zajistit, aby se informace o konání beachvolejbalu dostala i k ostatním hostům. První z možností je využití mikrofonu a ozvučení (většinou v okolí hlavního bazénu), pomocí kterých animátor informuje dovolenkáře na lehátkách o konání animační aktivity. Druhá možnost je udělat mezi hosty “kolečko”, tzn. obejít je osobně (bazén, lehátka u bazénu, pláž, pool bar, beach bar apod.) a osobně je pozvat na animační aktivitu. Ideální je kombinace obou dvou možností – tzn. mikrofonu i osobního kontaktu.
Průběh animační aktivity
Super, všechno máme připravené a můžeme začít s animační aktivitou. Na úvod hosty pozdravíme a přivítáme. Následně je rozdělíme do týmů (v jednom týmu bude maximálně 6 hráčů). Hru se snažíme ihned na úvod zpestřit, např. můžeme týmům vymyslet vtipné názvy (Justin Bieber, Hello Kitty, Baywatch apod.). Následně vyzveme hráče v týmu, aby si vymysleli pokřik, samozřejmě můžeme jim s tím pomoct. Na úvod vysvětlíme pravidla a připomeneme, že hra je “just for fun”. Animátor plní úlohu rozhodčího, baviče, nosiče míčů a často i hráče. Po každém bodu je potřebné připomenout aktuální skóre, pokud máme mezinárodní klientelu, snažíme se počítat minimálně ve 2 jazycích. Během hry animátor hráče povzbuzuje a snaží se hru ozvláštnit, aby se hostům líbila. Základem je ale dbát na zdraví hostů, tzn. připomínat jim, že je potřebné dodržovat pitný režim (nealko nápoje) a v případě vyostření hry vhodně zasáhnout. Je téměř jisté, že během hry se dostaví i opozdilci, kteří začnou u hřiště postávat. Animátor musí vhodně zareagovat, hosta pozdravit a začlenit ho do některého z týmů.
Po animační aktivitě
Po uplynutí času (např. 1 hodina – závisí od animačního programu) hru ukončíme. To ale neznamená, že přesně po 60 minutách vezmeme míč a odejdeme. Vždy necháme hosty dohrát set (klidně i zkrácený). Následně hru vyhodnotíme a vítězný tým odměníme potleskem! Všem se poděkujeme za účast, oceníme jejich snahu a zdůrazníme, že všichni byli skvělí! Hosty následně pozveme i na jiné animační aktivity. Animátor po aktivitě hřiště uklidí (plastové flašky, skleničky apod.).
Doufáme, že vidíte jak náročná je organizace animační aktivity. Není to pouhý volejbal, je to animační volejbal! Po každé animační aktivitě by měl host odcházet s pocitem, že se zabavil, aktivně si odpočinul a samozřejmě s úsměvem.
Animátorství není jednoduchý job a hotoví animátoři z nebe nepadají. Věříme, že se chceš v oblasti animace pokračovat, proto tě zveme na naše školení animátorů AnimationPoint!