Kreslíme si s dětmi nebo hrajeme pexeso. Animujeme vůbec?
Tak jako jsme vám minulý týden při článku, který vysvětloval podstatu práce animátora a průběh animační aktivity “Hodit hostům míč nestačí” slíbili, budeme se tento týden věnovat velice důležité části animace, a sice animačním aktivitám pro děti. Pokud vám minulou středu výše uvedený příspěvek utekl, přečtete si ho klidně dnes, vždyť je zase středa 🙂
Možná si myslíte, že právě dělat s dětmi je to nejjednodušší co vás může potkat. No my v AnimationPoint máme zcela opačný názor. Právě práce s dětmi je v našich očích vnímána jako možná nejnáročnější část animace. Proč si to myslíme, jak pracovat s dětmi, co je a co není animační aktivita, to vše se dozvíte už o pár řádků níže.
Nejnáročnější část animace … ale nejhezčí!
Ano, to si myslíme. Ten kdo s dětmi pracoval, nám dá s největší pravděpodobností za pravdu. Není to jen o kreativitě, organizačních schopnostech, zodpovědnosti a kladnému vztahu k dětem. Vlastností a dovedností, které by měl dětský animátor, (ve většině případů však dětská animátorka) mít, je mnohem více (to by ale naše pracovní nabídky, obzvlášť sekce “Naše požadavky” byla nekonečná).
Děti si vyžadují obrovskou a nekonečnou pozornost. A pozor, nemůžeme se bavit jen s jedním nebo dvěma dětmi, které zrovna nezlobí, my jich máme “na starosti” někdy 10, 15 nebo 20! Děti jsou na dovolené a mají obrovské množství energie. Ty vám jen tak nedají pokoj. Na dopolední aktivity dorazí krásně odpočinuté a určitě nebudou brát ohled na to, že vy jste během noci nacvičovali večerní animační program na další den. No a na ty odpolední aktivity se děti zase skvěle připraví, po oběde si dopřejí hodinový spánek, zatím co vy budete muset uklidit backstage a připravit hotelový amfiteátr na večerní show. A nezapomeňte, že po večeři máte ještě dětskou minidiskotéku, na které se dětmi do sytosti vyskáčete. Na dětské aktivity musí být každý animátor nebo animátorka vždycky připraven. S aktivitami typu – “to nějak zvládnu, něco vymyslím” u dětí neobstojíte, přerostou vám přes hlavu a vy se z toho zblázníte. Děti odhalí, když pro ně nemáte nic speciálního připravené. No, a když si už něco připravíte, zavelí malý Honza ostatním, že zrovna spustili hotelový tobogan a vám zůstanou jen oči pro pláč.
Zdá se vám, že přeháníme. To určitě ne. Dětská animace opravdu není jednoduchá, no na druhé straně, děti vám všechnu energii, kterou jste vynaložili, dokážou vrátit i s úroky. Stačí obyčejný a přirozený dětský úsměv a o vy máte znova nabité vaše baterky.
Práce s dětmi
Takže co dělá dětský animátor nebo animátorka a jak vypadá pracovní den?
Po budíčku, snídani a meetingu animačního týmu, po kterém se animátoři “rozutíkají” za svou prací začíná i den dětského animátora (nebo jestli chcete tak i v angličtině – Kids animator resp. Miniclub animator).
Základnou a královstvím dětského animátora je bez pochyby hotelový miniklub. Většinou se jedná o menší budovu v hotelovém areálu nebo velkou místnost nebo několik místností v budově hotelu. Miniklub je zařízen tak, aby v něm děti mohli strávit klidně i celé dopoledne a odpoledne tzn. hračky, společenské hry, různé potřeby pro kreslení, střihání, modelování atd. atd. Je jedno jak miniklub vypadá, no vždycky by měl být čistý a připravený na nápor dětí. To znamená, že před jeho otevřením ho animátoři musejí uklidit a všechno připravit. Dopolední animační aktivity začínají přibližně v 10:00 a končí v 12:30, ty odpolední jsou cca od 14:00 – 17:00, no přesné časy závisí na konkrétním hotelu. Můžete se setkat i s hotely, kde je miniklub otevřený bez přestávky tzn. cca od 10:00 – 17:00. Ano, chápete správně, hlavní pracovní doba dětského animátora je právě ve výše uvedených časech. V době fungování miniklubu jsou dětští animátoři v pozoru a vytvářejí a organizují program pro děti.
Velké množství, především luxusnějších hotelů na vyšší úrovni, má fungování miniklubu zabezpečené formou týdenního plánu. Animátoři prostě vědí, kdy je na programu pirátský den, vodní dětská olympiáda, facepainting nebo hledání pokladu. Výhodou je to, že animátor nemusí aktivitu sám vytvořit, stačí ji “jen” správně zorganizovat. Na druhé straně se může zdát, že takhle je omezována kreativita animátora, no nebojte se, není tomu vždycky tak.
Samozřejmě existují i hotely, kde je celá tvorba programu pro děti na plecích dětských animátorů. Sami si program připravují, ale ne zas úplně spontánně. Alespoň jeden den dopředu by měli znát, co budou s dětmi dělat. A to z toho důvodu, že rodiče přirozeně zajímá, co jejich syn nebo dcera budou v miniklubu během následujícího dne dělat. Aby animátor dokázal odpovědět, měl by mít alespoň přibližnou představu o programu. I tady ale platí, můžete mít připravenou skvělou aktivitu, no všechno záleží na dětech. Když jste si skvěle připravili hledání pokladu a do miniklubu přijdou 3 děti, tak poklad asi hledat nebudete. Stejně tak můžete zapomenout na olympiádu ve vodě, když děti nemají plavky nebo neumějí plavat a jsou bez rukávků. Podobných případů je mnoho a souvisí s kompletní přípravou dětské animační aktivity. Stále proto musíte mít i záložní plán.
Takže, máme za sebou dopolední a odpolední miniklub, zůstává nám ještě večerní minidiskotéka! Ta se koná před hlavním večerním animačním programem a trvá asi 30 minut. Během ní, si s dětmi zatancujete oblíbené prázdninové písničky, na které máte samozřejmě připravenou jednoduchou choreografii. Děti se po vás snaží opakovat a tak společně vytváříte jednu hezkou velkou skupinku tanečníků. Minidisco je super, srandovní a oblíbená jak mezi dětmi, tak i mezi animátory. Určitě se máte na co těšit.
Malujeme, kreslíme, hrajeme pexeso. Animujeme vůbec?
Hmm, to je otázka. I když je miniklub plně vybaven různými omalovánkami, plastelínami, společenskými hrami, barvami na papír, sklo nebo tvář, i tak si u nás v AnimationPoint myslíme, že pouhé kreslení, hraní pexesa nebo karet není plnohodnotná animační aktivita. A proč?
Odpověď je jednoduchá. To všechno můžou děti dělat i bez přítomnosti animátora. S vámi by ale měli zažít něco speciálního a legračního aby se do miniklubu vrátili i odpoledne nebo další den a klidně i během další letní dovolené. Jednoduše byste jim měli připravit skvělé animační aktivity! Pouhé malování, kreslení nebo hraní pexesa rozhodně takovou aktivitou není.
Neříkáme však, že tohle s dětmi vůbec nedělejte. Klidně si kreslete ale ne jen tak – kreslete animačně! Nestačí dětem rozdat pastelky a papír a říct “tak můžete kreslit”. Jak teda nato?
Stanovte dětem téma. Můžou například malovat hotel, ve kterém bydlí, nakreslit moře s rybami apod. Dejte jim prostor, ať se projeví.
Motivujte je! Řekněte, že nejhezčí obrázek vyvěsíte na stěnu miniklubu nebo ho vlastnoručně podepíšete. Děti budou šílet a budou se vážně snažit. Samozřejmě, že na konci vyvěsíte nebo podepíšete všechny obrázky, děti nemůžou z miniklubu přece odcházet smutné.
Věnujte se jim! Nestačí jim rozdat papíry a pastelky. Průběžně se s dětmi bavte, konzultujte společně jejich nápady nebo jim poraďte co nakreslit.
Oceňte je! Jak jsme již napsali, děti je potřebné pochválit a ocenit, a to i když například nakreslili žralokovy nohy.
Věřte nám, děti vaši snahu ocení a několikrát vám ji vrátí zpátky. Když se pak s vámi před odchodem budou loučit s pláčem, protože lepší dovolenou nezažili a protože jim budete moc chybět, pochopíte, jak je tato práce nádherná. Rodiče vám budou děkovat a před další dovolenou vám budou psát, v jakém hotelu momentálně pracujete, aby si mohli svou dovolenou koupit právě tam. Tak co? Jdete do toho?
Práci s dětmi se věnujeme i na našem školení animátorů, na které vás samozřejmě zveme. Naše školení před létem 2020 organizujeme v období leden – duben.